Bank Kanady: Blockchain może być używany do rozliczania i rozrachunku papierów wartościowych

Bank Kanady: Blockchain może być używany do rozliczania i rozrachunku papierów wartościowych

Kanadyjski bank centralny, operator giełdowy TMX Group Ltd. oraz krajowy system płatności, wykorzystały technologię rozproszonej księgi (DLT) do rozliczania i rozrachunku papierów wartościowych na zintegrowanej platformie w ramach inicjatywy badawczej Jasper.

Test wykazał, że możliwe jest sprawne rozliczanie papierów wartościowych wykorzystując technologię blockchain. Scott Hendry, starszy dyrektor ds. Technologii finansowej w Bank of Canada, powiedział w oświadczeniu:

DLT to obiecująca technologia, która może obniżyć koszty uczestników i otworzyć nowe możliwości. Faza III Projektu Jasper dała nam możliwość dalszego przetestowania technologii. Pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, aby ustalić, w jaki sposób można ją skonfigurować, żeby zmaksymalizować korzyści dla całego systemu finansowego

Eksperyment, który został przeprowadzony podczas trzeciej fazy projektu Jasper, polegał na badaniu sposobu rozliczania papierów wartościowych i płatności na prywatnym blockchainie. Wymagało to opracowania i przetestowania systemu Proof of Concept (POC), który był powiązany z już istniejącą infrastrukturą rynkową.

Test pokazał, że możliwe jest dostarczanie płatności bezpośrednio poprzez zamianę gotówki z kupujących na sprzedawców na rozproszoną księgę, z systemem zaprojektowanym w celu zachowania prywatności uczestników rynku.

Oprócz Banku Kanady, wiele krajów bada również zastosowanie technologii blockchain w sektorze finansowym. W grudniu ubiegłego roku największa giełda papierów wartościowych w Australii, ASX Ltd, ogłosiła, że wykorzysta technologię rozproszonej księgi do przetwarzania obrotu akcjami.

 

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *