Chiny próbują zmiażdżyć największą kryptowalutę świata

Chiny próbują zmiażdżyć największą kryptowalutę świata

Podczas gdy wszyscy grają w warcaby, Chiny grają w czterowymiarowe szachy, aktywnie próbując zniszczyć Bitcoin’a.

Niedawno opublikowane badanie pokazuje, że Chiny wciąż mają zbyt duży wpływ na Bitcoin pomimo wcześniejszego zdystansowania się od kryptowalut z niesławnym zakazem handlu i ICO. Teraz Chiny próbują zmiażdżyć największą walutę świata.

Im większa moneta, tym większy cel

Chiny, druga co do wielkości gospodarka świata, która może być realnie zajęta prowadzeniem wojny handlowej na pełną skalę przeciwko Stanom Zjednoczonym, wciąż jednak ma innego poważnego wroga – Bitcoina. Pomimo ataków na kryptowaluty, chińscy handlowcy masowo obchodzą ten zakaz, wykorzystując wymianę typu peer-to-peer z VPN. W związku z tym kraj ten nie rezygnuje z walki z kryptowalutami.

Jest jednak znacznie gorzej – w raporcie napisano, że Chiny mogą podważyć bezpieczeństwo i stabilność światowej cyfrowej waluty flagowej, a obecnie aktywnie wykorzystują tę moc dzięki podwójnej możliwości: technicznej i regulacyjnej.

Monopolizowanie górnictwa

Wspomniany raport stwierdza, że ​​Chiny wciąż mają bezprecedensową kontrolę nad wydobyciem kryptowaluty. Bitmain, producent chipów ASIC z Pekinu, ma przewagę nad konkurencją, która wciąż pozwala temu chińskiemu behemotowi reprezentować lwią część rynku sprzętu górniczego. Inni gigantyczni górnicy (Canaan, Ebang), którzy wspólnie celują w prawie 1,4 miliarda dolarów podczas swoich IPO, również pochodzą z Chin. Ponadto tylko sześć kopalni  odpowiada za 80% wydobycia bitcoinów (pięć z nich jest chińskich).

Biorąc pod uwagę, że chińskie pule wydobywcze kontrolują ponad 70 procent paczkowania Bitcoina, możliwość złowieszczego “51-procentowego ataku” nie wydaje się zbyt daleko idąca. Jest bardzo prawdopodobne, że władze chińskie mogą bezpośrednio wpływać na ilość siły haseł skoncentrowanej w jednym kraju, co może doprowadzić do cenzury, a nawet rażących ataków na sieć Bitcoin.

Celowe ograniczenie wydajności Bitcoina

Badanie wskazuje również, że te baseny często wydobywają puste bloki, które przynoszą górnikom taką samą nagrodę jak zwykłe bloki. Według ich szacunków liczba pustych bloków osiągnęła ponad 7 procent w chińskich basenach górniczych w ostrym kontraście z innymi basenami, w których zwykle nie przekraczają 2 procent. Wydobywanie pustych bloków stawia barierę na wydajności całej sieci Bitcoin.

One Comment
Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *