Globalne banki przyjmują Blockchain, aby pozostać w biznesie

Globalne banki przyjmują Blockchain, aby pozostać w biznesie

HSBC i Mitsubishi UFJ integrują DLT, aby konkurować z firmami fintech.

Globalne banki, w tym HSBC i Mitsubishi UFJ Financial Group oraz niektóre japońskie i tajskie banki, wprowadzają blockchain, aby zapewnić klientom tanie usługi. Robią to, aby pozostać istotnym, ponieważ konkurowanie z popularnymi firmami fintech staje się trudne.

Główne banki przyjmujące blockchain

Przełomowa technologia (mowa o monetach kryptograficznych, pozwala startującym dostawcom oferować tanie usługi transferu pieniędzy dla dużej liczby turystów i handlowców w Azji. Wirtualne platformy walutowe oferują tanie i przyjazne dla użytkownika usługi, z którymi trudno konkurować tradycyjnym gigantom finansowym.

Duża grupa międzynarodowych banków, w tym brytyjski HSBC i japoński Mizuho Bank, wkrótce wprowadzą technologię rozproszonej księgi rachunkowej (DLT). Oczekują zakończenia elektronicznego systemu płatności do końca 2019 r. i cyfryzacji handlu w Azji.

Blockchain pozwoli bankom skrócić czasy transakcji, uniknąć papierkowej roboty i podpisywania dokumentów, pozwoli im ograniczyć liczbę pracowników.

Również japońskie banki oferujące kredyty, takie jak Resona Bank i inne, nawiązały współpracę z SBI Holdings, internetowym startupem fintech, aby stworzyć aplikację na smartfony, która do jesieni 2018 r. wykona tanie przelewy pieniężne.

Banki mają nadzieję ominąć konkurencję

Obecnie w Japonii środki są przekazywane za pośrednictwem systemu Zengin między bankami. Odpowiada on za depozyty i wypłaty z rachunków, wynagrodzenia pracowników, wypłaty emerytur i karty kredytowe.

Jednak duże banki mają nadzieję ulepszyć swoje własne systemy za pomocą blockchain, aby nie dopuścić do tego, by popularne startupy fintech wyprzedziły ich w postępie technologicznym. Firmy Fintech, które od około 8 lat mogą realizować przelewy pieniężne w maksymalnej wysokości 1 mln jenów, szybko zwiększają swój udział w rynku.

Analitycy uważają, że banki mogą nie być w stanie znieść konkurencji takich platform jak Ripple czy Stellar, dlatego te pierwsze muszą przyjąć blockchain lub zostaną wypchnięte z rynku.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *