HSBC wraz z ING przeprowadzili pierwszą na świecie transakcje finansową oparta o blockchain

HSBC wraz z ING przeprowadzili pierwszą na świecie transakcje finansową oparta o blockchain

Bank HSBC wraz z ING z sukcesem zakończyły pierwszą na świecie operację finansową z wykorzystaniem blockchain dla grupy Cargill, która działa na rynku rolno-spożywczym.

HSBC oświadczył w poniedziałek, że przeprowadził pierwszą na świecie komercyjną transakcję finansowania handlu przy użyciu technologii blockchain. Drugą stroną transakcji był holenderski bank ING, natomiast podmiotem amerykańska firma Cargill zajmująca się żywnością i rolnictwem.Transakcja finansowania handlu obejmowała masową wysyłkę soi z Argentyny do Malezji.W przypadku tej transakcji HSBC korzystało z platformy opracowanej przez startowy blok blockchain R3 o nazwie Corda.

Akredyty są wydawane przez jeden bank na drugi, aby zagwarantować, że sprzedawca otrzyma płatność na podstawie określonych warunków. Tradycyjnie proces ten zajmowałby dużo czasu oraz  licznych zapisów w formie papierowej. Wykorzystanie technologii blockchain ma zmniejszyć ryzyko oszustwa akcjami a także zmniejszyć liczbę kroków potrzebnych w całej procedurze. Vivek Ramachandran, dyrektor ds. innowacji rozwoju w HSBC powołując się na badania przeprowadzone przez ekspertów ONZ, stwierdził, że zamienienie wszelkich formalności z formy papierowej do elektronicznej w regionie Azji i Pacyfiku, może skrócić czas operacji o 44% oraz zmniejszyć koszty o 31%.

HSBC i ING poinformowali, że wymiana została przeprowadzona w ciągu 24 godzin, w porównaniu z 5 do 10 dniami, jakie zwykle zajmuje ukończenie takich wymian za pośrednictwem systemu opartego na papierze.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *