Narodowy Bank Ukrainy rozważa wprowadzenie państwowej waluty cyfrowej opartej na blockchain

Narodowy Bank Ukrainy rozważa wprowadzenie państwowej waluty cyfrowej opartej na blockchain

25 sierpnia lokalny kanał informacyjny Vesti poinformował , że Narodowy Bank Ukrainy (NBU) jest obecnie zaangażowany w rozwój państwowej waluty cyfrowej “e-hrywna” opartej na blockchain.

Według raportu Vesti, “e-hrywna” bazująca na blockchain musi zostać scentralizowana i pozostać pod kontrolą rządu. Innym celem, który NBU planuje osiągnąć poprzez emisję pieniądza elektronicznego, jest zmniejszenie ilości gotówki w obiegu, ponieważ ich wydanie i utrzymanie staje się bardzo kosztowne dla państwa.

Badamy, jak elektroniczna hrywna może uzupełnić ukraiński krajobraz płatności i przyczynić się do zwiększenia udziału płatności bezgotówkowych i zmniejszenia ich kosztów-powiedział jeden z przedstawicieli NBU

Doradca szefa Ukraińskiego Stowarzyszenia Banków Alexey Kustch uważa, że cyfrowe waluty, takie jak “e-hrywna”, nie można porównać do kryptowalut, ponieważ krypto jest anonimowe i zdecentralizowane z definicji, w przeciwieństwie do monety wspieranej przez państwo.

Według urzędników bankowych ta wersja ukraińskiej monety państwowej musiałaby być powiązana z krajowym pieniądzem fiducjarnym w skali 1:1. Według NBU, to zapobiegłoby wzrostowi stopy inflacji.

Wydanie “e-hrywny” opartej na blockchain pozostaje jednak na etapie planowania, a instytucja finansowa podkreśla:

Decyzja o wprowadzeniu elektronicznej hrywny w całości zostanie podjęta dopiero po szczegółowej analizie

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *