Raport: Wydobycie Bitcoina jest bardziej energochłonne niż wydobycie metali szlachetnych

Raport: Wydobycie Bitcoina jest bardziej energochłonne niż wydobycie metali szlachetnych

Opublikowany raport stwierdza, że ​​wydobycie Bitcoina o wartości 1$ wymaga więcej energii elektrycznej niż wydobycie niemal każdego metalu szlachetnego tradycyjnie wykopanego z ziemi. Autorzy stwierdzają, że od 3 do 15 milionów ton emisji dwutlenku węgla zostało spowodowane przez ten sektor w ciągu ostatnich dwóch lat.

Raport zatytułowany “Kwantyfikacja kosztów energii i emisji węgla dla wydobycia kryptowalut”, napisany przez Max Krause i Thabet Tolaymat(naukowcy z Oak Ridge Institute for Science and Education), wykazał, że potrzeba więcej energii, aby stworzyć wartość jednego dolara w BTC niż w celu wydobycia takiej samej wartości metali szlachetnych, metali ziem rzadkich, złota lub miedzi.

Wydobycie 1$ w Bitcoinie oraz w Monero zużyło najwięcej energii (odpowiednio 17 i 14 megadżuli), natomiast Ethereum i Litecoin (średnio 7 MJ). Tymczasem konwencjonalne wydobycie o wartości 1 USD na różne metale fizyczne wymagało mniej energii – metali ziem rzadkich (9 MJ), metali szlachetnych (7 MJ), złota (5 MJ) i miedzi (4 MJ). Jedynym wyjątkiem jest aluminium, które wymagało 122 MJ. Wszystkie te liczby są wartościami średnimi dla okresu od 1 stycznia 2016 r. do 30 czerwca 2018 r.

Jednak w sprawozdaniu pominięto fakt, że wiele zmieniło się w branży kryptograficznej w ciągu tego okresu. Być może najważniejsze jest to, że wydobycie szybko rozprzestrzenia się poza Chinami. Wiele kopalni osiedliło się w Kanadzie( dzięki bogatym zasobom hydroelektrycznym) oraz w Islandii(energia geotermalna).

Krause zauważył, że badanie koncentruje się wyłącznie na procesie wydobywania i tworzenia każdego przedmiotu, a nie na wpływie produktów na czas. Według Krause, kopalnie kryptowalutowe z tysiącami komputerów wymagają rozbudowanych systemów chłodzenia, a te systemy, które wykorzystują energię elektryczną, nie są uwzględniane w kosztach zużycia energii w raporcie, ponieważ są one nieznane. “W przyszłości, gdy otrzymamy te koszty chłodzenia, uzyskamy pełniejszy obraz szacunków zużycia energii dla kryptowalut” – powiedział.

Podczas gdy wydobycie Bitcoina jest energochłonne, przez resztę jego cyklu życia jako zasobu cyfrowego, będzie wymagać znacznie mniej energii niż jakikolwiek materiał metalowy, który musi zostać wysłany do transportu i fizycznie przekształcony-dodał Krause

Naukowcy twierdzą, że technologia blockchain może mieć znaczący negatywny wpływ na środowisko, podczas gdy ich krytycy twierdzą, że biorąc pod uwagę rosnącą wydajność sprzętu komputerowego i rosnące uzależnienie globalnej sieci energetycznej od odnawialnych źródeł energii, wyniki badań są przesadzone.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *