Robert Shiller : Bitcoin to bańka ale nie wiadomo czy pęknie

Robert Shiller : Bitcoin to bańka ale nie wiadomo czy pęknie

Robert Shiller to amerykański ekonomista,profesor Yale University i laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii w 2013 dokonał komentarzy w wywiadzie dla CNBC w którym nazwał bitcoin’a “rodzajem bańki”, co nie znaczy, że pęknie.

Interesuję się bitcoinem jako rodzajem bańki, nie znaczy to, że pęknie i jego nie bedzie, być może bedzie z nami przez jakiś czas-powiedział Robert Shiller

Dla mnie to ciekawe, że jest to kolejny przykład zachowań ludzkich, które są czarujące-dodał

Shiller przedstawił swoje uwagi wkrótce po tym, jak Bitcoin odnotował wzrost o 15,94 procent, z 6 900 do 8 000 USD. Cena wzrosła o 1100 USD w ciągu 30-minutowego okresu, kiedy pojawiły się ogromne wolumeny kupna.

Szaleństwo bitcoinów przypomina mu manie tulipanów w XVII wieku. W tym czasie cena cebulek tulipanów wzrosła, osiągnęła szczyt, a następnie rozbiła się na początku 1637 roku. Wydarzenie to uznawane jest za jedną z pierwszych zarejestrowanych baniek spekulacyjnych, gdzie szał zakupowy i wysokie oczekiwania zastępują racjonalne uzasadnienie wartości przedmiotu.

“Jest to historia, która moim zdaniem wykracza daleko poza zasługę tego pomysłu”, powiedział, dodając, że powodem, dla którego ludzie są podekscytowani bitcoinem, jest bardziej psychologiczny niż coś, co można wytłumaczyć działem informatyki.

Jest duży element ludzi, którzy nie ufają już rządowi i podoba im się pomysł, że nie pochodzi on od rządu. Pochodzi od prawdziwych inteligentnych informatyków.

Shiller przewidział zarówno bańkę dot-com, jak i bańkę na rynku nieruchomości. Przed pojawieniem się obu tych bąbelków opublikował “Irrational Exuberance”, w którym szczegółowo opisano nadchodzące wypadki.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *