Twórcy piramidy finansowej Turcoin aresztowani. Skala oszustwa to $ 211 mln

Twórcy piramidy finansowej Turcoin aresztowani. Skala oszustwa to $ 211 mln

Twórcy kryptowalutowego schematu Ponziego zostali aresztowani w poniedziałek. Jak donoszą media zaprzeczają swojej winy oraz obiecują, że po odblokowaniu kont zwrócą zawieszone fundusze.

Założyciele firmy Hipper Inc. z siedzibą w Stambule, Sadum Kaya i Muhammed Satıroğlu, zostali zatrzymani przez turecką policję. Trzech innych uczestników programu Ponzi zostało zwolnionych tymczasowo z aresztu.

Jak to tego doszło ?

W czerwcu Sadun Kaya i Mehmet Aydin, uciekli z Turcji po pozyskaniu od swoich inwestorów ponad 211 mln dolarów.

Startup przyciągnął wiele uwagi w Turcji. Na cele marketingowe przeznaczano ogromne środki. W 2017 r. na udział w reklamach mogli liczyć najbardziej znani tureccy celebryci. Niektórzy z pierwszych inwestorów otrzymali luksusowe samochody jako premię za zainwestowany kapitał. Reklama opierała się na obietnicach, że nowa cyfrowa waluta jest w stanie konkurować z Bitcoinem.

Skala oszustwa

Założyciele Hipper Inc obiecali inwestorom miesięczne zyski na poziomie 250 lir tureckich ( około 54 USD), jeśli zainwestowali roczny dochód w wysokości 3000 TL ( około 644 USD). Szybko jednak firma wzbudziła podejrzenia władz lokalnych. Zauważyli system podobny do piramidy Ponziego. Każdy nowy inwestor przyniósłby dochód osobie, która przekonała ich do wejścia.

Firma przestała wypłacać pieniądze klientom na początku czerwca. Wielu poszkodowanych chciało wziąć sprawy w swoje ręce i dzwoniło do głównej siedziby firmy w Stambule, ale nie otrzymali odpowiedzi.

Rezultat

Kaya i Satıroğlu zostali oskarżeni o ucieczkę z kraju ze 100 milionami tureckich Lirów pozyskanych od około 10 000 osób. Ten ostatni zaprzeczył oskarżeniom przeciwko niemu, mówiąc, że zwróci wszystkie pieniądze inwestorom po odblokowaniu jego kont bankowych.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *